Uměleckořemeslné zpracování kovů
Petr Nádvorník

Platnéřství

Výroba plátových zbrojí původními historickými postupy

Pasířství

Výroba exteriérových a interiérových doplňků z nerez oceli a barevných kovů

Kovářství

Výroba exteriérových a interiérových doplňků z kovu

Technologie a materiály

Výrobní postupy pro každé řemeslné odvětví jsou v dílně prováděny nejen v rámci odevzdání kvalitní práce, ale také v rámci zachování původních historických postupů.

To platí hlavně v řemesle platnéřském, kdy k výrobě nepoužíváme moderní technologie a postupy, jako je např. svařování a lisování. Na výrobu zbrojí používáme převážně uhlíkové oceli, které je možno dále následně tepelně zpracovávat zušlechťováním.

Uhlíková ocel je zpracovávána při kování v rámci výroby dřevcových zbraní, jako jsou halapartny sudlice a kopí. U těchto zbraní nevyužíváme žádného z moderních způsobů zpracování kovů.

V řemesle kovářském uplatňujeme tradiční kovářské technologie v kombinaci s moderními způsoby zpracování. Pro výrobu interiérových a exteriérových doplňků používáme běžnou konstrukční ocel.

V řemesle pasířském, jakožto v řemesle historicky nejmladším, je zastoupení použitých technologií nejširší. Od kovotepeckých, cizelérských a strojních (soustružení, ohýbání, řezání laserem a vodním paprskem), až po moderní technologie svařování (WIG"TIG"-AC/DC) a úpravy povrchů materiálů (leštění, patinování, galvanizace).

V současné době zpracováváme hlavně nerezové materiály, ale i barevné kovy, jako měď a mosaz, popřípadě i hliníkové slitiny.